• РеПроФорсе лого

      ReProForce
      FP7-REGPOT-2009-1

  • Слогън

    ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ  КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”

    • Google търсене

       
        • Събитие

          Информация За 13-ти Международен симпозиум по имунология на репродукцията „От корените до върховете на репродуктивната имунология” 22-24 юни 2012 г., Международен дом на учените „Ф.Ж. Кюри”, Варна, България

          07.08.2012

          13-тият Международен симпозиум по имунология на репродукцията бе организиран по програмата на ReProForce FP7 проекта от Международния координационен комитет по имунология на репродукцията и Института по биология и имунология на репродукцията „Акад. К. Братанов” при Българска академия на науките (ИБИР-БАН). В симпозиума взеха участие над 100 учени и специалисти, работещи в областта на репродуктивната биология и имунология от 18 страни, като България, Германия, Полша, Австрия, Италия, Чешката република, Холандия, Унгария, Франция, Гърция, Русия, Украйна, Великобритания, Япония, САЩ, Индия, Китай, Египет.
          Симпозиумът бе открит от проф. Райна Георгиева, председател на МККИР и Организационния комитет на симпозиума и ръководител на РП 3 по ReProForce проекта. Участниците бяха поздравени от проф. Guy-Andre Voisin (Франция), доайен на симпозиума и съучредител на МККИР, проф. Димитрина Качева, директор на ИБИР и доц. Маргарита Моллова, координатор на ReProForce проекта. Специално поздравление бе представено от името на Председателя на Българска академия на науките.

          ● Научна програма
          Научната програма на симпозиума бе организирана под формата на пленарни лекции от поканени лектори, кратки научни съобщения и постерни сесии. По време на три дни бяха изнесени 33 пленарни лекции, 5 кратки научни съобщения и в три сесии бяха представени и дискутирани 72 постера. Пленарните лекции бяха представени от световно-известни учени работещи в областта на репродуктивната имунология.
          Представените по време на симпозиума фундаментални и клинични данни се отнасят до следните основни проблеми от репродуктивната имунология: антигени на гаметите и взаимодействие между гаметите; вродени и придобити имунни механизми при репродукцията; имуно-ендокринни взаимодействия при репродукцията; механизми на имунната регулация при имплантацията и бременността; цитокини при имплантацията и бременността; имунологични проблеми при безплодието; неуспешна имплантация и загуба на бременността; стволови клетки при репродукцията и други. Две фирми (БИО-РАД и ЕЛТА 90) представиха нови производствени продукти с възможности за повишаване капацитета на научните и клинични изследвания в областта на репродуктивната имунология. След рецензиране, всички материали от Симпозиума бяха публикувани в специално онлайн издание на American Journal of Reproductive Immunology.
          Праф. Райна Георгиева представи книгата си, подготвена специално за симпозиума на български и английски език, “История на репродуктивната имунология и приносът на България. На участниците бяха предоставени екземпляри от книгата.

          ● Hа 23.06. бе проведена Работна среща на ReProForce проекта с участието на: координатора на проекта, научния експерт, ръководителите на Работните пакети, представители на подкрепящите партньорски организации на ReProForce проекта и двама от експертите – оценители на проекта.
          Срещата бе ръководена от координатора на проекта, доц. Маргарита Моллова, която представи определените от Европейската комисия научни експерти по проекта и им благодари за съгласието да участват в Симпозиума.
          - Еекспертите по ReProForce проекта - проф. Vijay Pandey и проф. Marcus Sperandio, представиха направленията на своята научна дейност и обсъдиха с участниците в Работната среща подробности относно предстоящата оценка на научноизследователската дейност на ИБИР-БАН и стратегията за бъдещото развитие на Института.
          - Представители на подкрепящите ReProForce проекта партньорски организации изложиха своите виждания и дискусии относно бъдещата научна стратегия на ИБИР след изпълнението на ReProForce проекта

          ● Вечерта на 23.06 бе посветена на Официалната церемония за:
          - Награждаване, с учредения от МККИР, медал „Кирил Братанов” и сертификат на учени, допринесли за развитието на МККИР и постиженията им в репродуктивната имунология. Такива отличия получиха следните учени: Проф. David Clark (Канада); Проф. Nelson Fernandez (Великобритания); Проф. Eytan Barnea (САЩ); Проф. Ian Surgent (Великобритания); Проф. Райна Фичорова (България, САЩ).
          - Със специална Почетна награда и грамота, за дългогодишна организационна и научна дейност със значими приноси в областта на репродуктивната биология и имунология бяха удостоени световноизвестните учени: 1. Проф. Guy-Andre Voisin (Франция); Проф. Caralyn Coulam (САЩ); Проф. Иван Кехайов (България).
          - Със Специална награда и грамота проф. Райна Георгиева бе удостоена от ръководството на ИБИР-БАН за научните й приноси в областта на репродуктивната имунология, за положените усилия за развитието и разширяване дейността на МККИР, за организираните 6 Международни симпозиуми по имунология на репродукцията и разширяване на международните връзки на Института.

          ● По време на последната научна сесия на симпозиума - 24.06, бяха наградени постери на млади учени със специалната награда “Professor Hans Donat “ и сертификат. Проф. Ханс Донат е един от първите и много активни членове на Международния координационен комитет по имунология на репродукцията, който субсидира награждаването на постерите на 6 млади учени (по два постера за всяка сесия) утвърдени от Жури с членове: Maciej Kurpisz (Полша), Zdenka Ulchova Gallova (Чешка Република), Vera Jonakova (Чешка Република), Маргарита Моллова (България).

          ● Заключение
          13-тия международен симпозиум по имунология на репродукцията бе поредното доказателство за значението на научните проучвания по биологията и имунологията на репродукцията при човека и животните и тяхната роля в световната фундаментална наука и клиничната практика. Симпозиумът бе най-мащабното научно мероприятие организирано по програмата на ReProForce FP7 проекта. Симпозиумът създаде възможност за широки международни контакти с учени от 18 страни, в това число с учени от 10 Европейски държави и представители от подкрепящи ReProForce партньорски организации, за широка обмяна на последните научни постижения, възможности за разширяване на научното сътрудничество и увеличаване на разпознаваемостта от световната научната общност на Института по биология и имунология на размножаването „Акад. К. Братанов” при Българката академия на науките.

        Персонализирано търсене
        Мрежата
         
         
         
        Custom Search
        Web
         
         
         
      • Комитет