ReProForce
FP7-REGPOT-2009-1
ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”
На 31 март, 2012 г. в Институт по биология и имунология на размножаването при Българска академия на науките (ИБИР-БАН) се проведе Кръгла маса на тема „Съвременните научни постижения в помощ на асистираната репродукция”, включена в програмата на ReProForce проекта, финансиран по FP7 на Европейския съюз.
В кръглата маса взеха участие повече от 50 учени, докторанти и специалисти, работещи по проблемите на репродуктивната имунология и асистираните репродуктивни технологии, в това число участващите по проекта от ИБИР-БАН, външни партньори, специалисти от Медицински центрове за IVF-ET. Специално участие вземаха представители на Фондацията „Искам бебе”, която е пълноправен член на Европейската организация по плодовитост, обединяваща пациентските организации в Европа, работещи в областта на репродуктивното здраве. На срещата присъстваха Председателката на Фондацията г-жа Радина Велчева, членове на Управителния й съвет и на регионалните й центрове в страната.
От външните партньори по проекта участваха: Проф. Юрген Клайнщайн (Университетска клиника по репродуктивна медицина и гинекологична ендокринология, Магдебург, Германия) и проф. Ханс Донат (Директор на частна гинекологична клиника, Магдебург, Германия) и проф. Удо Маркерт (Департамент по акушерство в Университета Фридрих-Шилер, Йена, Германия)
Кръглата маса бе открита от координатора на проекта, доц., д-р Маргарита Моллова. След като поздрави присъстващите доц. Моллова направи кратък преглед и характеристика на безплодието при човека като подчерта социалното значение на проблема. Представи важна информация за създаването на технологията на IVF-ET и като резултат раждането на първото „бебе в епруветка”, подчертавайки изключително голямата роля за това на проф. Роберт Едуардс и гинекологът Патрик Стептоу. В допълнение д-р Моллова подчерта значението на приложението на асистираните репродуктивни технологии като рутинна практика у нас и в чужбина, непрекъснатото им усъвършенстване и привеждане в достояние на съвременните научни постижения и нови методи за повишаване на резултатите от асистираната репродукция , което е и една от целите на настоящата кръгла маса.
В научната програма на кръглата маса бяха представени 4 доклада, включващи експериментални, клинични и литературни данни върху интересни и все още нерешени проблеми от възможностите на IVF-ET и в по-широк смисъл на асистираните репродуктивни технологии.
В лекция на тема: „Бременност на 60 години. Възможно ли е?” проф. Юрген Клайнщайн разгледа въпросите за възможностите да се постигне бременност на такава възраст, доколко това е разумно и безопасно, риска за майката и бебето и др. Подробно и аргументирано бяха разгледани и въпросите за индукция, получаване и скрининг на донорските ооцити и сперматозоиди в тези случаи и акушеро-гинекологичния риск за майката. В дискусиите бе цитирана и успешната бременност постигната чрез IVF-ET и добре развиващо се бебе на 2 г., при 63 годишна жена, получена в Медицински център, Клиничен институт за репродуктивна медицина „Св. Елисавета”, гр. Плевен. Проф. Ханс Донат в лекцията си „Имунология на репродукцията” в хронологичен порядък се спря на проблемите за: имунологични аспекти на бременността, безплодието и контрацепцията; основни методи за проучване на спермоантителата; история на проучванията върху спермалните антигени и спермоантителата и значението им за репродукцията; влияние на антителата срещу зона пелуцида; интегрини; имунната толерантност на майката спрямо плода; методи за контрацепция и др. Проф. Ст. Кюркчиев изнесе интригуваща и обогатена с последните литературни данни лекция - „Стволовите клетки обещават светло бъдеще за асистираната репродукция”. На базата на представената интересна информация лекцията предизвика интерес от присъстващите, като се подчерта, че все още възможностите за получаване на гамети от стволови клетки са твърде лимитирани, за сега този въпрос остава като пожелание и чака своето решение в бъдещето. В доклада на Д. Димитрова и колектив „Спермоантитела и безплодие при човека” бе представена информация за историята на проучванията на антисперматозоидните антитела при човека, сравнителен анализ на методите за тяхното доказване, тяхната връзка с безплодието, честотата на срещането им в българската популация и възможностите за преодоляване на синдрома. Интересни резултати бяха представени в изнесеният от доц., д-р Мария Иванова колективен доклад за „Значението на антиовариалните антитела при асистираната репродукция”. Посочено бе, че макар и сравнително нов проблем от репродуктивната имунология, постигнатите резултати, както у нас така и от редица други изследователи за ролята на антиовариалните антитела за инфертилитета, допринасят за предлагане на подходящи подходи за повишаване успехите при прилагане на асистираните репродуктивни технологии при такива пациенти.
На гостите, представителите от медицинските центрове по IVF-ET и представителите на Българската Фондация „Искам бебе” бяха показани ново оборудваните в Института лаборатории със най-съвременна и модерна техника за изследвания по проблемите на асистираните репродуктивни технологии, закупена от ReProForce проекта, финансиран по FP7 на Европейския съюз.
Мрежата |