• РеПроФорсе лого

      ReProForce
      FP7-REGPOT-2009-1

  • Слогън

    ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ  КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”

    • Google търсене

       
        • Събитие

          Научен семинар „Стволовите клетки като основа за развитието на регенеративната медицина” - 21юли, в ИБИР

          21.07.2010

          В изпълнение на програмата по ReProForce - проект, финансиран по 7-ма Рамкова Програма на Европейския съюз на 21 юли 2010 година в Институт по биология и имунология на размножаването, се проведе научен семинар на тема „Стволовите клетки като основа за развитието на регенеративната медицина”.

          Научният семинар бе открит от координатора на ReProForce, доц. д-р Маргарита Моллова, която представи същността на проекта, основните цели и задачи.

          В допълнение д-р Моллова съобщи значима информация за същността на проблема за стволовите клетки. Тя подчерта интензивното развитие на тези изследвания във връзка с възможностите за функционалното диференциране на стволовите клетки и значението на теоретичните и приложни резултати за регенеративната медицина. Особено внимание бе обърнато на проучванията по проблема, които се провеждат в Института.

           

           

          П Р О Г Р А М А



          9.30 – 9.40     Откриване Маргарита Моллова, Координатор на ReProForce

          9.40 – 10.00    Препрограмиране на генома на моделна система от партеногенетични мишки. Леонид Пенков (Институт по генетика, БАН)
           
          10.00 – 10.30    Обяснение на пътищата на развитие на хемопоетичните стволови клетки. Шин-Ичи Ишикава (РИКЕН Център по биология на развитието, Япония

          10.30 – 11.00    Изолиране и характеристика на нова линия на човешки ембрионални стволови клетки от IVF ембрион, негоден за трансфер. Б.Арабаджиев - 1,2, С.Чакъров - 2, А.Момчилова - 3, Е.Наумова - 4, Р.Панков - 1 (1 - Софийски Университет „Св. Климент Охридски”, 2 - STS Ltd, 3 - Институт по биофизика-БАН, 4 - Катедра Клинична лаборатория и клинична имунология, УМБАЛ „Александровска”)     
           
          11.00 – 11.30    Човешки мезенхимни стволови клетки, изолирани от мастна тъкан (ASC) подържат пластичността на човешки ембрионални клетки. Цветелина Велева-Орешкова (ИБИР, БАН

          11.30 – 12.00    Обяд

          12.30 – 13.00    Изолиране и характеризиране на човешки кожни стволови клетки: търсене на нови цели за лечение на кожен рак.  Милена Мурджева (ИБИР, БАН)

          13.30 – 14.00    Циркадна сигнализация на стволовите клетки. Росица Конакчиева (ИБИР,БАН)

          14.00 – 14.30    Изследвания за получаване и характеристика на човешки индуцирани плурипотентни стволови клетки. Станимир Кюркчиев (ИБИР, БАН)

           

          В програмата на еднодневния научен семинар бяха изнесени 5 много интресни пленарни доклада, съдържащи съвременни данни и очертаващи перспективите за бъдещото развитие на проблема за стволовите клетки. Докладите предизвикаха интереса и дискусиите на участниците.

          Поднесената теоретична и приложна научна информация се отнася до:

          • Обяснение на пътищата на диференциация на стволовите клетки, от световно известният японски учен Sh.Nishigawa (RIKEN Center for Biology of development, Kobe, Japan);
          • Препрограмиране на генома на моделна система от партеногенетични мишки от Леонид Пенков (Институт по генетика, БАН);
          • Човешки мезенхимни стволови клетки, изолирани от мастна тъкан за поддържане на пластичността на човешки ембрионални клетки от Цветелина Велева-Орешкова (ИБИР, БАН);
          • Изследвания за получаване и характеристика на човешки индуцирани плурипотентни стволови клетки от Станимир Кюркчиев (ИБИР, БАН);
          • Изолиране и характеризиране на човешки кожни стволови клетки: търсене на нови цели за лечение на кожен рак от Милена Мурджева (ИБИР, БАН).

          В направеният обобщен анализ на изнесените доклади от Ст.Кюркчиев, отново бе продчертана необходимостта проучванията по проблема за стволовите клетки да продължат като се разшири колективния подход. Той отправи апел към аудиторията за нови идеи за проучвания и за създаване на нови партньорства.

          Научният семинар бе организиран много добре, в него участваха 52 учени и специалисти от Институт по биология и имунология на размножаването „Акад. К. Братанов”, участници в ReProForce проекта, учени от други институти на БАН и страната.

          Бихме искаме да подчертаем интереса на много от най-младите колеги от Институт по молекулярна биология, Институт по експериментална морфология и антропология с музей, Институт по експериментална патология и паразитология, Институт по генетика, Институт по микробиология.

          Срещата създаде възможност за нови запознанства на учени, работещи по проблемите на стволовите клетки, и за установяване на бъдещи сътрудничества.

        Персонализирано търсене
        Мрежата
         
         
         
        Custom Search
        Web
         
         
         
      • Комитет