• РеПроФорсе лого

      ReProForce
      FP7-REGPOT-2009-1

  • Слогън

    ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ  КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”

    • Google търсене

       
        • Събитие

          Отчет за участие в годишната (2011) конференция на Европейската асоциация по ембриотрансфер (АЕТЕ)

          20.10.2011

          На 9-10 Септември 2011 година в гр. Честър , Великобритания се проведе 27–та научна конференция на Европейската асоциация по ембриотрансфер.

          В конференция взеха участие научни сътрудници, докторанти и специалисти от 21 европейски страни, работещи в областта на ембриотрансфер при животните. Доклад за работа на Асоциацията изнесe нейния президент Claire Ponsart, Франция. Статистически отчет за извършените ембриотрансфери в Европа през 2010 година беше представен от Hiemke Knijn, Холандия. Той отбеляза, че в Европа са трансферирани 109414 ембриона, получени ин виво, като 48555 от тях са свежи и 60859 замразени. Процентът на ин витро получени и трасферирани ембриони е доста по-нисък - 4,9% или 5661 ембриона. Обнадеждаващи са резултатите за трансфер на замразени ембриони, които са 54,8% от общото число.

          Участието в този форум е от изключително значение за придобиване на нови знания и запознанство с новите технологии. Конференцията включваше 4 тематични научни сесии с устни доклади: a) оплождане и плодовитост; б) криобиология; в) ин витро производство на ембриони; г) студентска сесия. Бяха изнесени 4 лекции от водещи специалисти в съответните области, както и 13 кратки научни доклада. Интересна дискусия предизвика лекцията на д-р Tesfaye от Германия, посветена на изясняването на механизмите на връзка между генната експресия в ендометриалните клетки и в ембриона.

          За нуждите на специалистите от практиката на ембриотрансфера бяха организирани два тематични уъркшопа с приложна насоченост:

          • Мениджмънт на реципиенти;
          • Мениджмънт на дребни преживни животни, участващи в програми за изкуствено осеменяване и ембриотрансфер.

           

          Трите постерни сесии, включващи над 140 постера, отразяваха всички аспекти на биотехнологията ембриотрансфер при различни видове животни.

          Особен интерес предизвика организираната от домакините екскурзия в Честърската зоологическа градина, където на практика бяха показани съществени успехи в организирането на репродуктивния процес при животни, трудно размножаващи се в неволя. Малките слончета и ягуарчета, резултат на приложението на репродуктивните биотехнологии, са истинска забележителност в този зоопарк (виж снимките).

          Представянето на разработки на Института по биология и имунология на размножаването „Акад. К.Братанов” – БАН пред Европейската научна общност в тази годишна среща на Асоциацията беше осъществено с постери от членовете на АЕТЕ - професор Д.Качева "Morphological special features of preimplantation buffalo embryos (bubalus bubalis)" и доцент Е.Кистанова "Changes in the parameters of the gilts reproductive system after injective administration of organic selenium". Материалите са публикувани в сборника на конференцията, който може да се изтегли тук.

          Участието в този форум беше полезно и за укрепване на професионалните контакти и дискусии за бъдещо сътрудничество.

          С колегите от Института по животновъдство в Думмерстроф, Германия беше обсъдена възможност за съвместно участие в изследователски проект към 7РП.

          В преговорите с представителите на немската фирма за производство на говежди ембриони "Masterrind" беше постигнато съгласие техен специалист да проведе практически курс в ИБИР – БАН за работа с новите микроманипулационни системи, придобити в рамките на проекта РеПроФорс.

        Персонализирано търсене
        Мрежата
         
         
         
        Custom Search
        Web
         
         
         
      • Комитет