• РеПроФорсе лого

      ReProForce
      FP7-REGPOT-2009-1

  • Слогън

    ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ  КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”

    • Google търсене

       
        • Събитие

          Отчет за участие в годишната (2012) конференция на Европейската асоциация по ембриотрансфер (АЕТЕ)

          19.09.2012

          28-та научна конференция на Европейската асоциация по ембриотрансфер се проведе на 6-9 Септември 2012 година в гр.Сант-Мало, Франция.

          В деня на пристигането за участниците в конференцията беше организирано посещение на модерен център за получаване и съхранение на сперма от бици в Сант Аубин. Представени бяха всички етапи от тази технология, както и новата лаборатория за сексиране на сперма.

          В конференция взеха участие над 180 научни сътрудници, докторанти и специалисти от 24 страни, работещи в областта на ембриотрансфер при животните. Отчетният доклад за работа на Асоциацията през 2011 година изнесe нейния президент Claire Ponsart, Франция. Статистическият отчет за извършените ембриотрансфери в Европа през 2011 година беше представен от Hiemke Knijn, Холандия. Тя отбеляза, че в Европа са трансферирани 121490 ембриона, получени ин виво, като 41039 от тях са свежи и 65018 замразени. Количество на ин витро получени и трасферирани ембриони е доста по-ниско спрямо общия брой- 8034 ембриона. Обнадеждаващи са резултатите за трансфер на замразени ембриони, които са над 50 % от общото число.

          Конференцията включваше 4 тематични научни сесии с 5 поканени лекции от водещи специалисти в съответните области: a) ефекта на метаболизма върху ембрионалното развитие; б) специфика на комуникацията майка-ембрион при различни животни; в) програми за суперовулация при крави; г) овариален отговор последващ суперовулация; д) генотипиране на ембриони. Бяха изнесени и 11 кратки научни доклада, сред тях 4 доклада на докторанти. Интересна дискусия предизвика лекцията на д-р D.Monniaux от Франция, посветена на търсенето на надеждни и информативни маркери, позволяващи подбор на най-добрите донори за ембриони.

          За нуждите на специалистите от практиката на ембриотрансфера бяха организирани два тематични уъркшопа с приложна насоченост:
          - Получаване на ооцити чрез "ovum pick up";
          - Репродуктивни биотехнологии при коне.

          Трите постерни сесии, включващи над 100 постера, отразяваха всички аспекти на биотехнологията ембриотрансфер при различни видове животни.

          Представянето на разработки на Института по биология и имунология на размножаването „Акад. К.Братанов” – БАН пред Европейската научна общност в тази годишна среща на Асоциацията беше осъществено с постери от членовете на АЕТЕ - професор Д.Качева "Influence of enrofloxacin and gentamicin over some parameters of boar sperm" и доцент Е.Кистанова " Еffect of Spirulina platensis on the reproduction performances in gilts". Материалите са публикувани в сборника на конференцията, който може да се изтегли тук (http://www.aete.eu/pdf_publication/31.pdf, pp164, 174).

          Участието в този форум беше полезно и за укрепване на професионалните контакти и намерения за бъдещо сътрудничество.

          С колегите от Института по животновъдство в Думмерстроф, Германия беше обсъдена възможност за съвместно участие в изследователски проект към МОМН България, а също така и за актуализиране и повторно подаване на проект "РЕПРОПИГ" към 7РП.

          Представител на Управителния борд на КОСТ акция "FA1201", която обединява учени от различни страни, проучващи ефекта на влиянието на околната среда преди заплождането върху епигенетични промени в ембрионите при различни видове животни, отправи покана към ИБИР да се включи в тази акция.

        Персонализирано търсене
        Мрежата
         
         
         
        Custom Search
        Web
         
         
         
      • Комитет