ReProForce
FP7-REGPOT-2009-1
ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”
ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО ПЛЕВЕНСКИ ИМУНОЛОГИЧНИ ДНИ 2012 „РЕПРОДУКТИВНА МЕДИЦИНА 2012 – ПРОТИВОРЕЧИЯ И КОНСЕНСУС”
ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО ПЛЕВЕНСКИ ИМУНОЛОГИЧНИ ДНИ 2012 „РЕПРОДУКТИВНА МЕДИЦИНА 2012 – ПРОТИВОРЕЧИЯ И КОНСЕНСУС”
Шестата работна среща Плевенски имунологични дни беше проведена на 27 – 29 април 2012 год. в гр. Плевен, България от организационен кимитет, под ръководството на доц. Емилияна Конова, д.м. Особеност на настоящата работна среща беше привличането на специалисти от разлини медицински специалности – репродуктивна имунология, репродуктивна ендокринология, медицинска генетика, андрология, неонатология, репродуктивна психология. Участието на специалисти от различни дисциплини е напълно оправдано като се има предвид мултидициплинарния подход за диагностика и лечение на безплодието чрез асистирани репродуктивни техники (АРТ). В структурата на проведената среща бяха обособени четири работни групи за обсъждане и изработване на критерии за национален консенсус по спермален анализ, диагностика на хламидийни инфекции, генетични изследвания за нуждите на асистирана репродукция и диагностика и лечение на вродени и придобити тромбофилии при пациенти с безплодие. Участниците в работна среща бяха предимно лекари от университетски болници, специализирани клиники, центрове по репродуктивна медицина, които са пряко ангажирани с лечението на пациенти с безплодие. Участници в Плевенските Имунологични Дни 2012 бяха представители на колектива на проекта RepProForce – доц. Маргарита Моллова, координатор на проекта, доц. Мария Стаменова, д.б., и проф. д-р Станимир Кюркчиев, дмн. Работната среща беше открита след приветствени слова на проф. д-р Димитър Стойков, кмет на гр. Плевен, проф. д-р Григор Горчев, ректор на Медицински Университет Плевен и други официални лица.
Научната работа започна със заседания, посветени на Репродуктивна Имунология, ръководени от проф. С.Кюркчиев. В тези заседания беше представено съобщения с участието на доц. М. Мурджева, участник в ReProForce проекта, относно ефекта на репродуктивни стероидни хормони (прогестерон) върху промени в имунния отговор, осъществени по пътя на имуномодулация.
Проф. С.Кюркчиев представи пленарен доклад, посветен на механизмите на повтаряеми репродуктивни неуспехи (RIF) и специално на дисфункциите на ендометриума при това състояние, наблюдавано твърде често при пациентки с безплодие, лекувани чрез АРТ. Доц. М.Моллова представи два основни проекта, разрабовани в Института по Биология и Имунология на Размножаването, а именно „Изграждане на научен център за проучване на проблеми в репродуктивното здраве”, финансиран от Министерство на образованието, младежта и науката и „Повишаване на изследователския капацитет на българския Институт по Биология и Имунология на Размножаването”, финансиран по 7 Рамкова програма на Европейския Съюз (ReProForce). Представени бяха възможностите за провеждане задълбочени научни изследвания по проблеми на репродуктивната медицина при използване на съвременни научни апарати и техники. Особено внимание беше обърнато на разработване на изследователски проекти, съвместно със специалистите, работещи клиниките и центровете по репродуктивна медицина върху проблеми, които могат да допринесат за подобряване на диагностиката и лечението на стерилитета.
Към докладите, представени от членове на ReProForce проекта беше проявен подчертан интерес и бяха уточнени възможности за директни контакти между лекари с клинична практика и конкретни специалисти от Института по Биология и Имунология на Размножаването при БАН. Участието в проведената Шеста Работна Среща „РЕПРОДУКТИВНА МЕДИЦИНА 2012 – ПРОТИВОРЕЧИЯ И КОНСЕНСУС” в гр. Плевен беше твърде полезно във връзка с представянето на ReProForce проекта и неговото финансиране пред широка професионална общност, съставена изцяло от лекари от различни болници, клиники и центрове.
Мрежата |