ReProForce
FP7-REGPOT-2009-1
ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”
Участници: професор Димитрина Качева, двмн; доцент Елена Кистанова, доктор.
Наименование на посетената институция: група по физиология на човека и животните, катедра по физиология на животновъдни науки, Вагенингенски университет, Вагенинген, Холандия
Период на посещение: 07.05-15.05.2012
Цел на посещението: обмяна на опит; въвеждане в работата на научната група; посещение на лабораториите; запознаване с оборудването и с методите за изучаване на функциите на митохондриите; дискусии за разработване на бъдещи съвместни научни теми.
Програмата на визитата включваше:
1. Посещение на департамента по животновъдни науки.
Бяха посетени новите лаборатории. Проведена бе дискусия относно възможностите на наличната апаратура и използваните методи за изследване на митохондрии в различни тъкани и клетки. Особен интерес предизвика апаратът "Оксиграф", позволяващ изследване на дихателните функции в отделни изолирани митохондрии. Колегите ни запознаха с научната тематика на групата, включваща изследвания върху различни аспекти на метаболизма, включително и връзката между метаболизма и репродукцията.
Показана ни беше и новата лекционна сграда на университета и университетската библиотека. Посетихме изложба в библиотеката, посветена на историята на селекцията на холандските лалета.
2. Среща с ръководител на групата по физиология на човека и животните, проф. Я.Кейжър.
Доц. Е. Кистанова представи основни моменти от новия проект- "РеПроФорсе +" към програмата РЕГПОТ. Бяха обсъдени възможностите за разработване на изследователски проекти както с финансиране от ЕС, така и на базата на двустранни договори. Дискутирани бяха и бъдещите перспективи за обмяна на докторанти и специализанти по общи научни тематики.
3. Дискусия с координатора на проект "РЕПРОПИГ" - проф.К.Търдс и ръководител на групата проф. Я.Кейжър.
Направен беше анализ на доклада на Европейската комисия за оценка на проекта "РЕПРОПИГ". Бяха обсъдени силните и слабите страни на проекта, възможностите за подобряване и подаване в следващ конкурс на програмата КББЕ. Отчитайки факта, че проектът е бил оценен добре и е минал прага за финансиране (общ брой точки 10,5 при праг 10,0), координаторът пое задължението да уведоми всички партньори за решението на комисията и да предложи възможности за следващо участие в конкурси.
4. Посещение на процедури по защита на докторска дисертация и инагурация на професор.
Беше представена докторантска дисертация на тема "Apical dominance and growth in vitro of Aistroemeria" от докторантката П.Пумисутароп от Тайланд. Защитата беше проведена в градската аула, на английски език. Изключително полезна бе наблюдаваната процедура като модел, който да се приложи в ИБИР по отношение на организацията на защитите, избора на рецензенти (включително и от чужбина), задълбочените дискусии, спазването на определеното време за процедурата, непосредственото връчване на дипломата.
В градската аула се проведе и инагурация на професор по молекулярна биология и хранене. Преди да бъде въведен в кръга на професорите от департамента по животновъдни науки, Сандер Кестнер изнесе интересна лекция за молекулярните механизми на действието на мазнини в организма при прилагане на диети. Церемонията беше много тържествена и съпроводена с академични ритуали.
5. Посещение на животновъдната база на университета.
Запознаване с организацията на работата в различни отдели на базата, включваща както лабораторни животни, така и различни видове селскостопански животни и морски обитатели. Проведени бяха беседи със студенти, извършващи следните експерименти:
- "Анализ на генетично заложени предпочитания към определен вид храна" - опит върху теленца след отбиване
- "Ролята на различни видове корали в пречистване на морска вода"
Обсъдени бяха проблеми, свързани с изпълнението на Европейските регулации относно условията за отглеждане на „щастливи” животни.
Посещението на базата беше много полезно, опитът на колегите от партньорския център може да бъде използван за оптимизиране на работата във вивариума на ИБИР.
6. Участие в научен семинар на групата по физиология на човека и животните.
Лекция на тема "Регулация на съня" беше изнесена от проф. К. Търдс. Нови данни за механизмите на съня, продължителността му и неговото значение за организмите, предизвикаха оживена дискусия, в която активно участваха колегите от научната група, както и проф. Д. Качева.
Визитата беше наситена с участие в интересни академични мероприятия, ползотворни дискусии и срещи. По-подробното запознаване с научната тематика на партньорския център, техническите ресурси и експериментална база, както и по-тесни контакти с ръководството, откриват възможности за по-добра координация при разработване на нови научни проекти.
Мрежата |