• РеПроФорсе лого

      ReProForce
      FP7-REGPOT-2009-1

  • Слогън

    ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ  КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”

    • Google търсене

       
        • Събитие

          Посещение в партньорски център - Вагенингенски университет, група по физиология на човека и животните, Вагенинген, Холандия

          16.07.2012

          Участници: Елена Стоянова

          Наименование на посетената институция: Група по физиология на човека и животните, Департамент по животински науки, Вагенински университет, Вагенинген, Холандия

          Период на посещение: 1 май – 30май 2012г.

          Цел на посещението: Парктическо обучение за приготвяне на хистологични препарати и микроарей анализ.

          Програмата включваше:
          • Запознаване с научната група, лабораторните техники и разработваните теми в лабораторията. Основните проблеми, които се разработват в лабораторията са метаболизъм на хранителните вещества, метаболитно здраве и пластичност, ефект на биоактивни хранителни компоненти и физиологични фактори върху функцията на различни физиологични системи при мишки.
          • Посещение на следните лекции:

          - High-content cell analysis – BDPathwayBrochure.

          High Content Analysis (HCA) е автоматизиран флуоресцентен микроскоп, чрез който изображенията се превръщат в компютърни алгоритми, които могат да дадат количествена оценка на оцветяването в различни области на изображението.

          - Сънят, загуба на време?

          Представени бяха данни за продължителността на съня при различните животни и човка. Обсъдени бяха теми като:
          Нормална продължителност на съня при човека;
          Заболявания, засягащи продължителността на съня;
          Подходи за изследване и лечение на нарушения на съня.
          • Обучение за приготвяне на хистологични препарати от миши тестиси, мастна и мускулна тъкан. Методите включваха фиксиране на тъкани и органи, подготовка на материалите за включване (дехидратация, миене и инфилтрация), включване в парафин, рязане на парафиновите блокчета на тънки срези и оцветяване. Бяха демонстрирани имунихистологично оцветяване за наличие и разпределение на бърз миозин и полизахариди в мускулна тъкан.

          Фиг. 1. Имунохистохимично оцветяване за бърз миозин комбинирано с Хематоксилин/Еозин оцветяване в миши мускулни фибри. Бързият миозин е оцветен в кафяво, ядрата на клетките в синьо, а еластинът, колагенът и ретикуларните фибри в розово.

          Фиг. 2. Оцветяване на полизахариди (Periodic-acid-schiff - Heamatoxiline staining) в миши мускулни фибри. Ползахаридите са оцветени в тъмно-виолетово; фибринът, плазмата и колагенът в светло-виолетово, а ядрата на клетките в синьо. Оцветяването на полизахаридите (А) би трябвало да съотведства на оцветяването за бърз миозин (В). Жълтите звезди маркират фибрите, които са оцветени за бърз миозин (С).

          • Обучение по микроарей техники за анализ, което включва изолиране на тотална РНК, обратна транскрипция с флуоресцентно белязане, хибридизация, сканиране и анализ на резултатите.
          • Участие в лабораторните семинари на Групата по Физиология на Човека и Животните, представяне на резултати, получени по време на обучението и на резултати от работата за получаване на индуцирани плурипотенти стволови клетки в ИБИР.
          • Посещение на вивариум за малки и големи животни към Университетът във Вагенинген и запознаване с възможностите за провеждане на експерименти с малки животни.

        Персонализирано търсене
        Мрежата
         
         
         
        Custom Search
        Web
         
         
         
      • Комитет