Участници: доцент Маргарита Моллова и професор Станимир Кюркчиев
Наименование на посетената институция:
Период на посещение: 22.09 – 29.09.2010
Цел на посещението: Обмяна на опит по теми:
- Репродуктивна и туморна имунология в Частна болница по гинекология
- Методи за асистирана репродукция, прилагани в Университетска клиника по репродуктивна медицина и гинекологична ендокринология при Медицински факултет на Университет „Ото фон Герике”.
В изпълнение на програмата:
- В клиниката на проф. Ханс Донат участниците се запознаха с дейността на екипа и изследванията, провеждани в областта на репродуктивната и туморна имунология и конкретно с анализа на имунокомпетентни клетки чрез методите на имунопероксидазна техника върху тъканни срези и поточна клетъчна цитометрия. Проведоха се задълбочени дискусии относно възможността за разработване на съвместни проекти върху откриването на стволови клетки в туморна тъкан от гърдата, изолиране и характеризиране на такива клетки посредством методите на real time PCR, конфокална микроскопия, протеомен анализ и DNA microassays. В тази връзка бяха дискутирани схеми и експерименални постановки за работа.
- По време на посещението в Клиниката по репродуктивна медицина при Медицински факултет на Университет „Ото фон Герике” с ръководител професор Клайнщайн бе извършена демонстрация на методи и техники за манипулация с гамети и ембриони, прилагани в клиниката при асистираната репродукция.
- Доц. М.Моллова изнесе доклад на тема “Сперматозоидо-специфичен антиген с фузогенна активност и неговата роля в имунологично свързания инфертилитет” . Проф.С. Кюркчиев представи данни относно “Идентификацията, изолирането и характеристиката на стволови клетки (мултипотентни стромални клетки) от човешки ендометриум и ранна децидуа.
- След представянето на тези доклади бяха дискутиртани редица въпроси. Обсъдена бе възможността Клиниката по репродуктивна медицина в Магдебург да събира серуми от инфертилни пациенти с оглед изследването им от д-р Моллова за присъствие на автоантитела срещу Ag60, с оглед намирането на корелация между тяхното присъствие и ефекта им върху изхода от прилаганите асистирани техники при безплодни пациенти. Специално внимание беше отделено на възможностите за провеждане на съвместни експерименти за изолиране на ендометриални стволови клетки от самите ендометриозни огнища по време на лапароскопия, както и на сравняване на техните характеристики с тези на подобни клетки, изолирани от нормален ендометриум и децидуа.
По време на срещите, които се проведоха при посещението ни в партньорските организации в Магдебург, бяха обсъдени конкретните възможности за бъдещо сътрудничество и разработването на нови изследователски проекти по дискутираните проблеми. Някои от тях ще бъдат поставени за разглеждане на втората годишна среща с партньорските организации по проекта.