• РеПроФорсе лого

      ReProForce
      FP7-REGPOT-2009-1

  • Слогън

    ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ  КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”

    • Google търсене

       
        • Събитие

          Посещение на партньорски център в Колчестър, Англия

          02.11.2011

          Участници: доцент Маргарита Моллова и професор Станимир Кюркчиев

          Наименование на посетената институция: Департамент по биологични науки, Университета в Есекс, Колчестер, Великобритания

          Период на посещение: 1- 8 октомври, 2011

          Цел на визитата: участие с лекции в научен семинар в Университета в Есекс, посещение на Департамента по биологични науки, обмяна на опит и запознаване с работата на департамента и оборудването на лабораториите, дискусии за разработването на бъдещи съвместни проекти с проф. Фернандес, един от партньорите ни в проекта. Проф. Фернандес е професор по имунология и директор на отделение по Клетъчен биоимижинг и цитометрия в Университета в Есекс. В състава на това отделение са включени 7 докторанти и 2-ма студенти, разработващи магистърски степени. Интересите на проф. Фернандес са насочени към проучвания върху експресията на MHC молекули върху клетъчната повърхност. В неговата лаборатория се прилагат нови, високо информативни методи и техники, като флуоресцентен имижинг и конфокална микроскопия, мас спектрометричен протеомен анализ, биоимижинг и др.

          По време на визитата са осъществени следните дейности:

          1. На семинара организиран от проф. Фепнандес бяха изнесени две лекции:

          - От проф. Станимир Кюркчиев на тема “Биологична характеристика на стволови клетки в човешки ендометриум”, където бяха изнесени данни, получени в неговата лаборатория върху мезенхимни стволови клетки, тяхните биологични свойства и имуномодулаторната им активност. Беше дискутирано възможното им клинично приложение като имуносупресори при автоимунни заболявания.

          - От доц. Маргарита Моллова на тема “Сперматозоидо-специфични антигени с клинично значение” , на която бяха представени резултати от съвместни експерименти на колеги от нейната лаборатория с колеги от клиничната андрологична практика, отнасящи се до идентифицирането, пречистването и характеристиката на сперматозоидни антигени с евенуална роля в механизмите на неизяснения суб- и инфертилитет при човека. Дискутираха се възможностите за извършване на съвместни изследвания с Лабораторията за протеомен анализ към Университета с оглед бъдещи изследвания за идентифициране на имуногенните пептиди.

          2. Участие в Семинар по биоинформатика, на който гост-лектор от Белгия (Dr. Fabrice Berger) представи експериментите и резултатите си относно Affymetrix Genechips arrays.

          3. Дискусии с PhD студентите в лабораторията на проф. Фернандес и разглеждане на работните им програми:

          - Jenny D. представи данни относно участието на poly (ADP-ribose) polymerase (PARP) в секрецията на цитокини от макрофагите след стимулиране с endotoxin или LPS, както и участието на клетъчните рецептори като scavenger receptor 1 и ко-локализацията на рецепторни молекули върху клетъчната повърхност.

          - Asma Jabeen представи и дискутира много интересни резултати относно експресията, локализацията и взаимодействията на MHC молекулите на фето-майчината граница и по-специално експресията на HLA-G, HLA-E молекулите.

          - Kamaran M. (MSc student) представи експериментите си върху промените и поведението на PARP по време на септичен шок, използвайки THP1 клетъчна линия, експресията на CD14, TLR4, scavengers receptors в присъствието или отсъствието на инхибитори на PARP.

          4. Посещение и запознаване с работата в Лабораторията за протеомен анализ, ръководена от българския колега Методи Методиев. Д-р Методиев е директор на Лабораторията и лектор в Университета и има специален интерес към разработването на база данни от персоналните протеомни профили на индивидуални проби от карцином на гърдата и дебелото черво. Основните методи, които се прилагат в лабораторията са phosphoaffinity techniques, quantitative mass spectrometry and bioinformatics. Подробна информация за разработките в лабораторията и апаратурта ни бе представена от Гергана Методиева, с която дискутирахме възможностите за съвместни експерименти, ползвайки уникалната апаратура, с която разполага лабораторията.

          5. При посещението на Лабораторията по Bioimaging имахме възможност да се запознаем с високо-специализираните микроскопи, позволяващи проучване ко-локализацията на молекули върху клетъчната повърхност.

          Срещите и дискусиите, които проведохме в Университета в Есекс и нашите партньори бяха изключително ползотворни и полезни с оглед задълбочаване на колаборацията между работещите в двете институции колеги и изясняване на позициите относно проблематиката за разработване на бъдещ съвместен научен проект към европейските стуктури.

        Персонализирано търсене
        Мрежата
         
         
         
        Custom Search
        Web
         
         
         
      • Комитет