• РеПроФорсе лого

      ReProForce
      FP7-REGPOT-2009-1

  • Слогън

    ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ  КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”

    • Google търсене

       
        • Събитие

          Посещение на партньорския център в Йена, Германия

          30.10.2012

          Участник от ИБИР-БАН -: Росица Конакчиева, дбн, професор

          Партнъорски център: Лаборатория за изследване на плацентата – Изследователска група на АГ Отделение към Университетска АГ Болница, Университет Фридрих Шилер, Йена, Германия (http://www2.uni-jena.de/ufk/placentalabor/cms/).

          Домакин на посещението: проф. д-р Удо Маркерт, Ръководител на Лабораторията

          Продължителност: 20 – 28.10.2012

          Цел на визитата: Дискутиране на научни теми и научно-изследователски планове от съвместен интерес, обмяна на информация за финансиращи механизми на двустранно и международно сътрудничество, работни срещи с докторанти и млади учени.

           

          Визитата стартира с посрещане в Placenta lab от д-р Маркерт и екипа му. Проф. Конакчиева беше представена и въведена от д-р Маркерт в работата на лабораторията. Домакинът обобщи в експозе основните разработвани в момента проекти, като се спря по-конкретно на отделни експериментални задачи, изслeдователски подходи и представи отговорните за отделните проекти сътрудници.

          По време на визитата, в помещенията на лабораторията, както и по време на други събития, организирани от домакините, бяха осъществени редица по-малки работни срещи с изследователи на различно ниво, които запознаха и дискутираха с госта провежданите от тях изследвания. Дискутираните теми включваха по-конкретно: in-vitro изследвания на токсичност чрез използване на човешка плацента като моделна система, използвани подходи с siRNA, miRNA модификации за насочено инхибиране на специфични функции в първични клетъчни култури и клетъчни линии от репродуктивен произход. Беше направена оценка на специализацията на д-р Г. Георгиев финансирана от ДААД и осъществена в Placenta lab през 2012. Домакините потвърдиха, че спезиализацията е била проведена успешно и д-р Георгиев е желан партнъор в лабораторията с уменията, които е демонстрирал. В съвместни срещи със сътрудниците включени в проекто-предложение към НФ НИ бяха обсъдени перспективите и обхвата на изследванията, имащи за цел профилиране на човешки гранулозни клетки и/или клетъчни линии. Бяха разменени мнения и експериментален опит.

          Проф. Конакчиева прояви специален интерес към мениджмънта на големия брой студенти в Placenta lab финансирани по различни национални, двустранни и международни програми. Рутинното постъпване на млади учени в Placenta group е постигнато благодарение съчетаването и управлението на редица по-малки научни проекти, които позволяват на студенти по медицина да развият и защитят научна теза, както и приемането на редовни докторанти, финансирани от държавна поръчка, но също и от трети страни. Широкият спектър на изследователски теми с отношение към различни аспекти на развитието на човека от зачеване до раждане, се оказват атрактивни не само за студентите по медицина, биология, биохимия, биотехнология, но също и за студенти по химия, хранене и др. В отговор на интереса на гостенката, проф. Маркерт описа основните области и източници на финансиране на лабораторията. Той подчерта значението на алтернативни партнъорства от публично-частен характер, които са обект на специална политика и стимулиране в Германия от страна на държавата.

          На 23 октомври проф. Конакчиева беше поканена да вземе участие в семинара на Placenta research group и да изнесе презентация.. На семинара присъстваха: Dr. med. Tanja Groten, Dr. rer. nat. Diana Morales, Dr. med. Justine Fitzgerald, Dipl. biol. Maja Weber, Dipl. biol. Jana Pastuschek, Dipl. biol. Stephanie Ospina Prieto, Dipl. Ing. Claudia Göhner, Michael Schoenleben и др. студенти, докторанти и др. Д-р Конакчиева подчерта пред участниците огромното значение на Placenta lab като подкрепящ партнъор на проекта ReProForce .По-специално тя изрази собствената си и тази на борда на проекта признателност за щедрата подкрепа и активност от страна на проф. Маркерт да подсигури условия за експериментална работа и научно ръководство за няколко успешни научни визити на учени от ИБИР (д-р М. Мурджева, д-р Г. Георгиев, ас. Е. Стоянова, ас. К. Винкетова), въпреки голямата си натовареност като новоизбран Председател на Американската Асоциация по Репродуктивна Имунология. В презентацията си проф. Конакчиева представи обзор на текущите изследователски проекти, инфраструктура и дейност в ИБИР, запозна присъстващите с новообзаведените лабораториии и основната апаратура, закупена със средства по проекта ReProForce. Тя се спря на някои възможности за приложение и трансфер на научни резултати в ин-витро центрове и стволови банки в България и очерта основни теми, представляващи интерес за медикобиологичния индустриален сектор. Представянето на д-р Конакчиева беше посрещнато с оживен интерес, предизвиквайки дискусии около потенциала на ИБИР като партнъорски изследователски център за привличане на млади учени.

          По време на визитата, от домакините беше дадена партнъорска вечеря с участие на сътрудници от лабораторията. Партнъорите се обединиха около решението да предприемат едновременни действия на ниво представителства в двете страни, за постигането на дълготрайно финнансиране на двустранно академично сътрудничество за обмен на специалисти. Проф. Маркерт потвърди своето желание и занапред да подкрепя усилията на учени от ИБИР за сътрудничество с ръководената от него лаборатория и да приема учени за осъществяване на пост-док и докторантури при наличие на подходящо финансиране. Бяха дискутирани и други програми за кариерно развитие на учени като Програма Мария Кюри и беше подчертан потенциала на програмата за осъществяване на международен академичен обмен и кариерно развитие.

          Посещението на проф. Конакчиева беше съпроводено с внимание и неформална гостоприемност от страна на домакините, които позволиха провеждането на една успешна кратка партнъорска визита.

        Персонализирано търсене
        Мрежата
         
         
         
        Custom Search
        Web
         
         
         
      • Комитет