ReProForce
FP7-REGPOT-2009-1
ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”
Участници: главен асистент Деница Даскалова
Наименование на посетената институция:
Партньорски център в Италия - Лаборатория по Биомедицинска ембриология – Център за изследване на стволови клетки, Милански Университет, Италия - проф. Ф.Гандолфи.
Период на посещение: 01.05.2011 - 07.05.2011
Цел на посещението: Обмяна на опит по тема:"Начини за изолиране на РНК и ДНК и PCR анализ".
Осъществена бе научна програма, включваща:
2 Май - разглеждане на лабораторията по Биомедицинска ембриология и други лаборатории в университета. Бях запозната с наличните апарати за PCR анализ. Предостави ми се литература за основните техники за изливане на гелове, за дизайн и избиране на праймери, начини на изолиране на РНК и ДНК, стерилност на работа, съхранение на проби и др. Беше направен пробен PCR на кДНК от овариална тъкан от овце. Пробата е изолирана и съхранявана на -200С. Използваха се FORGAPDH и REV GAPDH праймери. След края на PCR реакцията, беше излят 2% агарозен гел, за визуализация на продукта
3 Май – изолиране на тРНК от овариална тъкан на овце. Процедурата е с продължителност от 2 дни. Бяха размразени овариални тъкани от овце, съхранявани при -800С. След размразяването пробите се нарязват много добре и се прибавя Trizol-reagent. Следват няколко процедури по центрофугиране на пробите, добавяне на хлороформ и изопропанол. След добро миксиране, пробите се оставят за цяла нощ на -200С, за по-добра преципитация.
4 Май - втори етап от процедурата по изолирането на РНК. Пробите се размразяват и се центрофугират за 10 min/ 4000 rpm. Премахва се супернатантата и се добавя ЕtOH, центрофугира се наново и се добавя Н2О-DEPC. Пробата се слага на 550С/10min. Направената е 2% агарозна електрофореза на изолираната РНК и количеството й измерено спектрофотометрично. Следващата стъпка е получаването на кДНК. Към изолираните проби се добавят Н2О, Mix1(OligoDT,dNTP), Mix2 (Buf.5x, MgCl2,DTT, RnasiOut) и Super Script II ( в термо блок за 1h/420С – 15 min/ 700С - 40С). Получената ДНК се съхранява на -200С.
5 Май - на получената кДНК е направен PCR анализ. Бяха използвани следните праймери за съответните гени: REV p53, FOR p53, FOR HSP-70, REV HSP-70.
6 Май - на получензта кДНК е направен PCR анализ. Бияха използвани следните праймери: FOR S28 и REV S28
Мрежата |