• РеПроФорсе лого

      ReProForce
      FP7-REGPOT-2009-1

  • Слогън

    ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ  КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”

    • Google търсене

       
        • Събитие

          Практически курс - Техники за микроманипулация и визуализиране на овоцити и ембриони ИБИР-БАН, гр. София

          10.06.2012

          В рамките на програмата на проект РеПроФорс беше организиран теоретичен и практически курс на тема „Микроманипулационни системи и конфокална микроскопия като мощно средство за изследване на овоцити и ембриони” с международно участие. Курсът беше проведен от 18.05.12г до 19.05.12г в град София, в Института по биология и имунология на размножаването „Акад. Кирил Братанов” (ИБИР-БАН). Участници в курса (60 човека) бяха учени и практикуващи ветеринарни лекари от България, Македония, Сърбия, Румъния, Гърция и Германия, учени от ИБИР, студенти от български Университети, лекари и ембриолози от клиники за асистирана репродукция при човека, партньори по съвместни работни проекти от чужбина. Специално поканени за събитието бяха лекторите д-р Юрий Грижей (Хърватия), д-р Кнут Рошлау и д-р Даниела Рошлау (Германия), които споделиха опита и практиките си при осъществяване на подбор и трансфер на ембриони с ценни стопански качества.

          Поздравително обръщение за добре дошли на участниците и за готовност за изграждане на съвместно работно сътрудничество с представените чуждестранни работни групи беше направено от директора на ИБИР проф. Д.Качева и от ръководителя на проекта РеПроФорс доц. М.Моллова. В продължение на два дни на вниманието на курсистите бяха предложени 4 лекции и 4 практически демонстрации, отразяващи съвременни похвати за събиране на ембриони чрез промиване на матката, микро-манипулационни техники за биопсиране на материал от ранни ембриони, генетичен анализ за определяне на пола на ембрионите, извършване на анализ на целия геном чрез SNP маркери за подбор на животни с подобрени стопански характеристики и повишена способност за разплод (breeding value) и съвременни флуоресцентни микроскопски техники за изследване качеството и развитието на ембрионите подлежащи на стопански ембриотрансфер. В лекционния курс, докладвани от д-р Грижей, проф. Качева и д-р Шекеров, бяха разгледани особености в ранното ембрионално развитие при коза, бивол и кон и значението на тези специфики за повишаване на успеваемостта при селектиран ембриотрансфер при тези видове. Д-р Кунт и д-р Даниела Рошлау представиха интересно теоретично въведение за получаването на биопсии от ембриони в ранен етап от развитието си и тяхното сексиране. По-късно в практически демонстрации те показаха взимането на биопсии от ембриони и бързо и надеждно определяне на пола на телешки ембриони чрез техниката на ДНК амплификация. Възможностите на конфокалната микроскопия в изследванията на овоцити и ембриони бяха изчерпателно представени в лекцията на д-р Р.Димитров и демонстрирани практически чрез оцветяване и наблюдение на препарати. Накрая бяха връчени сертификати на участниците в курса.

          Участието в курса на голям брой учени и ветеринарни лекари от балканските страни, както и на участници от Германия е възможност за изграждане на мрежа за научно сътрудничество на балканско-регионално и европейско ниво в рамките на проект РеПроФорс.

          Курсистите изразиха своята искрена благодарност за добрата организация на курса и подчертаха неговото научно-практическо значение.

          Като част от културната програма, гостите се запознаха с археологичните находки, разположени в приземния етаж на хотел Арена де Сердика. В панорамния ресторант на този хотел се състоя вечеря, на която се продължиха дискусии и размяна на опита в непринудена обстановка .

        Персонализирано търсене
        Мрежата
         
         
         
        Custom Search
        Web
         
         
         
      • Комитет