ReProForce
FP7-REGPOT-2009-1
ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”
На 05 ноември 2011 г. в Институт по биология и имунология на размножаването „Акад. К. Братанов” при Българска академия на науките (ИБИР-БАН) се проведе Семинар на тема “Имунологични проблеми на репродукцията при човека”, включен в програмата на ReProForce проекта, финансиран по FP7 на Европейския съюз.
В семинара участваха повече от 30 учени, докторанти и специалисти, работещи по проблемите на репродуктивната имунология, както и участващите по проекта от ИБИР-БАН и външните партньори: проф. Удо Маркерт (Департамент по акушерство в Университета Фридрих-Шилер, Йена, Германия), проф. Нелсон Фернандес (Департамент по биологични науки, Университета в Есекс, Колчестер, Великобритания), проф. Ханс Донат, (Директор на Частна гинекологична клиника , Магдебург, Германия) и проф. Юрген Клайнщайн (Университетска клиника по репродуктивна медицина и гинекологична ендокринология, Магдебург, Германия).
Семинарът бе открит от координатора на проекта, доц., д-р Маргарита Моллова. След като поздрави присъстващите д-р Моллова представи кратка информация за ролята на Института за създаването и развитието на научното направление по репродуктивна имунология, за целите, задачите и значението на проекта за повишаване нивото на научноизследователката работа в Института. Тя подчерта факта, че резултатите, които ще бъдат представени на този семинар от младите учени от ИБИР са получени благодарение на закупената по ReProForce проекта апаратура, както и по време на посещенията на част от учените в лабораториите на външните партньори.
Научната програма на семинара бе организирана в две заседания, на които бяха представени 10 пленарни лекции, включващи последните експериментални и клинични данни върху актуални проблеми от репродуктивната имунология при човека. Бяха представени интересни данни за възможностите на редица образни техники, на методите на протеомиката и биоинформатиката при картиране на молекулите на тъканната съвместимост върху трофобластните клетки, и за експресията на малките RNAs в трофобластните клетки, данни доказани чрез прилагане на най-съвременни методи. Фундаментални проучвания с определено клинична значимост са представените данни върху имунологичните аспекти на рака на гърдата, експресията на металопротеиназите при карцином на млечната жлеза и възможностите за тяхната инхибиция. Бе изложено становище за някои нови предизвикателства при асистираните репродуктивни технологии. Интерес предизвикаха докладваните от млади учени от Института резултати за експресията на HLA-G и PIBF от мезенхимните стволови клетки под действието на репродууктивни хормони и тяхната имуномодулаторна роля, както и за имунорегулаторните функции на децидуалните стромални клетки по време на ранна бременност. С голяма преспектива за фундаменталната наука и клиничната практика са съобщените данни от пилотни проучвания за установяване на генноекспресионен панел при човешки кумулусни клетки като прогностичен показател за успешни ин витро процедури. Заслужават специално внимание и резултатите за клиничното значение на тестирането на антиовариалните антитела при инфертилитет и за влиянието на растежни фактори и гликокортикоиди върху стероидния отговор на човешки гранулозни клетки ин витро.
От външните партньори бе подчертано значението на семинара за по-широка обмяна на научните постижения между изследователите. Проведена бе дискусия за възможността да се представи нов проект за финансиране пред Европейската комисия. Бяха разгледани затрудненията при представяне на съвместен научен проект по конкретни проблеми от репродуктивната имунология, както и върху стволови клетки в репродуктивната система. Като по-перспективен за финансиране бе посочен проект, свързан с възможността за размяна на PhD студенти. Прие се решение членовете на проекта да разискват с колеги от други центрове и институции алтернативните възможности за разработването на съместен европейски проект, които да бъдат обсъдени на следващата партньорска среща по проекта.
Мрежата |