• РеПроФорсе лого

      ReProForce
      FP7-REGPOT-2009-1

  • Слогън

    ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ  КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”

    • Google търсене

       
        • Събитие

          Теоретичен и практичен курс по флоуцитометрия, организиран в рамките на проект ReProForce към 7 РП

          08.11.2012

          В изпълнение на програмата на проект ReProForce беше организиран теоретичен и практически курс по флоуцитометрия. Курсът беше проведен на 25 и 26 октомври 2012г. в град София, в Института по биология и имунология на размножаването „Акад. Кирил Братанов” (ИБИР-БАН). Над 40 човека взеха участие в курса. Това бяха учени и докторанти от институти на БАН, от Биологически факултет на Софийски университет, от Биологически факултет на медицински университет, София, от Ветеринаромедицински факултет на Лесотехнически Университет, София, от Институт по животновъдство, Костинброд, от Земеделски институт, Шумен, от Аграрен Университет, Пловдив, от Институт по рибарство и аквакултури, Селскостопанска академия, Пловдив както и клиницисти и ембриолози от ЕМБАЛ „Токуда”, ЕМБАЛ „Каспела” и ЕМБАЛ „Пълмед”, Пловдив, от медицински центрове „Надежда” и „Репробиомед” София, от АГ „Селена”, Пловдив.

          Курсът беше открит от ръководителя на проекта ReProForce доц. М.Моллова, която приветства участниците, представи накратко проекта и подчерта, че настоящия курс е финансиран изцяло от проект ReProForce.

          Курсът беше организиран в два тематични дни, всеки разделен на теоретична и практична част. Първият ден бе посветен на базисни приложения на флоуцитометрията – имунофенотипизация, отчитане на пролиферация и апоптоза. Във въвеждащата лекция доц. Цветелина Орешкова се спря на устройство и функция на флоуцитометър FACSCalibur; измерване на физични и химични характеристики на единични клетки; специализирани програми за анализ. В последвалата практическа част на курсистите бяха демонстрирани протоколите за подготовка на пробите за анализ: оцветяване с антитела и багрила; както и основи на работата с флоуцитометър FACSCalibur – калибриране, имунофенотипизация, отчитане на клетъчна пролиферация с витално багрило и отчитане на апоптоза в туморни клетки.

          През втория ден вниманието на участниците беше фокусирано върху основни подходи при изследване качеството на мъжки гамети чрез флоуцитометрия. В теоретичната част гл. ас. Сорен Хайрабедян се спря на теоретични и методични основи на изследване на качеството на мъжки полови гамети при човек и животни. Беше отделено внимание на параметри като клетъчен виталитет, апоптотични промени, оксидативен стрес и образуване на реактивни форми на кислорода, акрозомен статус, капацитационен статус, митохондриален потенциал, брой и размери на сперматозоидните клетки. Практическата демонстрация включваше анализ на някои от изброените параметри на еякулати от животни и контролна група клетки, получени от стандартна клетъчна линия.

          Курсът се завърши с връчване на сертификати на участниците .

          Участието на колеги от партьорски организации на ИБИР, както и на учени и клиницисти от центрове, които са нови потенциални партньори, е от съществено значение за утвърждаването и разширяването на изградената мрежа за научно сътрудничество на национално ниво в рамките на проект ReProForce. Към всички участници беше отправена покана за съвместни проекти и научни разработки на базата на съществуващата в института апаратура, закупена по проекти ReProForce и Инфраструктура.

        Персонализирано търсене
        Мрежата
         
         
         
        Custom Search
        Web
         
         
         
      • Комитет