ReProForce
FP7-REGPOT-2009-1
ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”
От 23 до 26 август 2011 г. в Копенхаген се проведе 9-ия конгрес на Европейската асоциация по репродуктивна имунология (ESRADI) съвместно с Европейската асоциация по човешка репродукция и ембриология (ESHRE), групата със специален интерест към ранна бременност. В конгреса участваха 148 учени и специалисти от всички европейски страни. Конгресът протече в 19 научни заседания по специфични проблеми от репродуктивната физиология, имунология и патология, на които бяха представени 55 доклада и 1 постерна сесия с 38 доклада. Две от заседанията бяха определени за млади учени, където се представиха 14 от докладите. Заседанията протекоха при повишен научен интерес и оживени дискусии.
От Институт по биология и имунология на размножаването (ИБИР) при БАН присъстваха 4 учени участващи в ReProForce FP7 проекта, от които бяха представени следните постери:
1. Effect of hyperthermia on mouse spermatogenesis and apoptosis.
M.Mollova, S. Zaprjanova, P. Rashev, Y. Martinova
2. Gene panel in human cumulus cells as biomarker for successful in vitro procedures.
Todorova K., Hayrabedyan S., Dineva J., Vangelov I., Ivanova M., Mollova M.
3. Innate immune e system cells distribution in endometrium during implantation and early pregnancy.
R. Georgieva, T. Dimova
Към представените научни данни от учените от ИБИР бе проявен научен интерес от: Prof. Udo Markert – Placenta lab, Department of Obstetrics, Friedrich-Schiller-University, Jena, Germany; Prof. Eytam R. Barnea - SIEP; Biolncept, Cherry Hill and UMDNJ-Robert Wood Johnson Medical School, Camden, USA; Prof. Nelson Fernandes – Department of Biological Sciences, University of Essex, Colchester, UК; Dr. Isabel Santillan – Center for Assisted Reproduction, GINEFIV, Madrid, Spain; Dr. F. Monica – Institute of Human Genetics. Polish Acad. Science, Poznan and Dr. P. Malgorzata – Pomeranian Medical University, Szczecin, Poland.
Проявеният интерес към представените резултати бе последван от предложения за сътрудничество при използване на технологиите за анализ на единични клетки и микрочипове (Проф. Удо Маркерт); Д-р Сорен Хайрабедян, участващ като изследовател по същия проект проведе разговори с проф. Нелсън Фернандес относно съвместна работа по визуализация на рецепторни молекули участващи в системата на вродения имунен отговор; Проф. Барнеа направи предложение за съвместна научноизследователка работа, с доказаният от него и сътрудници пре-имплантационен фактор(PIF), на ембрионални и фетални тъкани от свине, с цел на утвърждаването на PIF като търговски продукт за ранна диагностика на бременността при човека и животните.
По време на конгреса на участниците бяха предоставени на хартиен носител: Първото съобщение за 13-тия Международен симпозиум по имунология на репродукцията, който ще се проведе на 22-24 юни 2012, гр. Варна, България, организиран по програмата на ReProForce FP7 проекта и специално подготвена информация за същността и целта на ReProForce FP7 проекта. Към световно-известни учени, работещи по проблемите на репродуктивната биология, имунология и патология бе отправена лична покана за участие с пленарни доклади в 13-тия Симпозиума по имунология на репродукцията. Повече от 15 от тях дадоха предварителното си съгласие. Проведени бяха разговори с главните редактори на списанието на ESRADI (Sarah Robertson, Satish Gupta) – Journal of Reproductive Immunology за отпечатване на резюметата на 13-тия Симпозиум, организиран от Инсттута по биология и имунология на размножаването.
По време на конгреса бяха проведени разговори между партньорите по проект ReProForce относно участието в нов изследователски проект под егидата на 7РП на ЕС, насока „Здраве“. От страна на българския екип присъстваха – доц. М. Моллова, Координатор на Проект ReProForce , проф. Р. Георгиева (Председател на Международния координационен комитет по имунология на репродукцията, със седалище ИБИР) и член на консилиума на Международната асоциация по имунология на репродукцията, д-р С. Хайрабедян, д. и д-р К. Тодорова, д. От международните партньори по ReProForce проекта, присъстваха проф. Удо Маркерт и проф. Нелсън Фернандес. Обсъдени бяха възможностите за привличане на нови партньори при кандидатсването с предложение за научен проект към ЕС.
В заключение може да се подчертае, че участието на Маргарита Моллова, Райна Георгиева, Сорен Хайрабедян и Красимира Тодорова от ИБИР, в 9-ти конгрес по репродуктивна имунология на ESRADI, 23-26 август, 2011 в Копенхаген, Дания бе изключително полезно и успешно.
Мрежата |