ReProForce
FP7-REGPOT-2009-1
ПОВИШАВАНЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ КАПАЦИТЕТ НА БЪЛГАРСКИЯ ИНСТИТУТ “БИОЛОГИЯ И ИМУНОЛОГИЯ НА РАЗМНОЖАВАНЕТО”
На 27-28 септември 2012 година се проведе научна конференция с международно участие "Новости в аграрната наука за ефективно земеделие" в Земеделски институт - Шумен (национален партньор на ИБИР-БАН в проекта ReProForce). По поканата на домакините в конференцията взеха участие трима научни сътрудници от ИБИР-БАН: доцент, д-р Е.Кистанова, доцент, д-р Р.Стефанов и асистент З.Шекеров. Конференцията беше организирана в три научни сесии: едната отразяваше проблемите на общата селскостопанска политика 2014-2020 г., другите две бяха тематични - по животновъдство и по растениевъдство. Поздравления от името на директора на ИБИР-БАН бяха поднесени от научния експерт на ReProForce доцент д-р Е.Кистанова, която благодари на колегите от ЗИ-Шумен за сътрудничеството и активната подкрепа по времe на изпълнението на дейностите по проекта ReProForce.
Научните резултати на ИБИР-БАН бяха представени с доклад: "Ефект от добавка на Spirulina platensis върху продуктивността, някои кръвни показатели и процента постно месо при угоявани прасета" в сътрудничество с ЗИ-Шумен; и постер "Изследване на LDH-X и мотилитета при сперматозоиди от вида Ovis aries". И двете научни разработки са получили положителни рецензии и ще бъдат публикувани в списание "Животновъдни науки".
В рамките на конференцията съвместно с Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ) и Асоциация на биволовъдите в България (АББ) беше организирано регионално изложение по биволовъдство. На изложбата бяха представени както най-добрите животни от породата Българска Мура, така и традиционните продукти на отрасъла - биволско кисело мляко и сирене. Със специални грамоти от ИАСРЖ бяха наградени фермери, отглеждащи най-продуктивните животни.
На конференцията беше представен и постер, отразяващ основните етапи от изпълнението на проект ReProForce. Участниците от различни земеделски институти проявиха специален интерес към модерната апаратура закупена в рамките на проекта. Бяха дискутирани възможности за съвместни изследвания (доц. Людмила Николова от Института по рибарство и аквакултури, Пловдив; доц. М.Игнатова от ИЖН, Костинброд).
Участието в тази конференция беше от съществено значение както за популяризиране на научните разработки на института, така и за укрепване на сътрудническво с ЗИ-Шумен и за разширяване на връзките на ИБИР-БАН с други научни институции на Селскостопанската академия.
Мрежата |